Sakramenty są głównymi i skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi, dzięki którym człowiek otrzymuje życie Boże i w nim wzrasta. Posługę uświęcania należy zatem koncentrować wokół ofiary Eucharystycznej i pozostałych sakramentów. Pierwszy Synod Diecezji Toruńskiej zaleca, aby sakramenty przyjmować w swojej parafii.
Chrzest to pierwszy i najważniejszy sakrament - jest niejako bramą sakramentów. Nie tylko gładzi grzech pierworodny (i grzechy uczynkowe), ale przede wszystkim daje życie Boże i wiarę, włącza w Chrystusa i do Kościoła. Zgłaszając dziecko do chrztu przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem należy:
Chrzestnym/ą może być tylko osoba wierząca, praktykująca, ochrzczona, przyjęta do Komunii, bierzmowana i wolna od kar kościelnych.
Jest pełnym spotkaniem z Jezusem Chrystusem, obecnym w swoim Ciele i Krwi pod postaciami eucharystycznymi. To także dalsze umacnianie więzi, jaka została nawiązana w sakramencie chrztu św. Wymaga to nie tylko katechizacji, ale szczególnego świadectwa wiary rodziców. Zgłaszając dziecko do I Komunii św. rodzice powinni:
Bierzmowanie (z łac. confirmatio) jest sakramentem, który utwierdza w łaskach chrztu św., jeszcze bardziej zawiązuje relację z Bogiem, "umacnia w mężnym wyznawaniu wiary i postępowaniu według jej zasad". Jest zatem sakramentem udzielanym ludziom wierzącym i praktykującym, a nie udzielanym w imię zasad. Jak zaznacza I Synod Diecezji Toruńskiej: bierzmowania udziela się uczniom po I klasie szkoły ponad podstawowej. Kandydat, który pragnie przyjąć sakrament bierzmowania:
Doświadczenie przemijania i umierania jest wpisane w ludzką kondycję. Wiara chrześcijańska przypomina nam jednak, że umieranie jest równocześnie "przechodzeniem do domu Ojca i rodzeniem się dla nieba", a ciało ludzkie "było świątynią Ducha św." Dlatego wiernym Kościoła przysługuje prawo do pogrzebu katolickiego. Rodzina, która godnie i z szacunkiem dla osoby zmarłej chce pochować swojego zmarłego:
Sakrament namaszczenia chorych z sposób szczególny jest wejściem i doświadczeniem wspólnoty z Ukrzyżowanym, jak również słabości ludzkiej kondycji i przemijania. Ze swej natury jest udzielany tym wszystkim, "którzy się źle mają". W sposób szczególny w Kościele sakrament namaszczenia chorych jest udzielany 11.02 (MB z Lourdes - Światowy Dzień Chorego), w czasie rekolekcji, misji. Zwyczajowo jest udzielany po umówieniu terminu na zgłoszenie (osobiste przez osobę bliską lub krewną, bądź telefoniczne), w nagłych sytuacjach o każdej porze doby. Zgłaszając chorego do namaszczenia warto się zorientować, czy przyjmie też Komunię św. W domu należy przygotować:
Sakrament małżeństwa czyni z małżonków wierzących "wspólnotę ciał i serc" na wzór Trójcy św. i św. Rodziny z Nazaretu. Małżeństwo jako sakrament jest zawierane zasadniczo przez osoby wierzące (katolików). Ze swej natury małżeństwo cechuje się wiernością, nierozerwalnością, ukierunkowane jest na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie dzieci. Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński:
Świadkowie zaślubin muszą być pełnoletni (posiadać osobowość prawną), zdrowi psychicznie, mający świadomość w czym uczestniczą.
Adres
Kontakt
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
Nr konta parafii
Bank PKO B.P.
30 1020 5040 0000 6102 0171 6281